Sargent 12-8875-G-ETL-12V Fire Rated Rim Exit Device, For 43"-48" Dr Width, With Electrified ETL Trim, Fail Safe
SARGENTSKU: 128875GETL12VUS32DLHR
Finish: US32D Satin Stainless Steel (630)
Handing: LHR - Left Hand Reverse
Price:
In Stock
In Stock
Sargent 12-8875-G-ETL-12V is Fire Rated Rim Exit Device, is Electrified ETL Trim, is 12V, has Fail Safe - Power off, Unlocks Lever function, is Non-Keyed, and has a 43"-48" Bar.
75 Electrified ET Trim - Fail Safe
Power Off, Unlocks Lever, Key Retracts Latch #34 Cylinder Supplied
    Manufacturer Sargent
    Grade Grade 1
    Installation Commercial
    Origin USA
    Unit of Measure Each
    UL Listing Type UL10C & UL305
    ANSI Number ANSI/BHMA A156.3
    Restrictions None
    BAA Qualified Yes
    Limited Warranty 5 Years
    Fire Rated 3 Hours {A}
    Burglar Rated No
    ADA Compliance No
    Physical Appearance Wide Stile Pushpad
    Device Type Rim
    Mechanical Function Device to Accept Electrified Trim
    Device Length 48"
    Hand RHR OR LHR
    Dogging Options Less Dogging
    Includes Trim YES
    Trim Type ETL
    Includes Cylinder(s) Yes
    Cylinder Type LA Keyway Standard
    Minimum Stile Size 4-3/4"
    Door Material Metal or Wood
    Door Width 43" to 48"