SARGENTSKU: 128876GETL12VUS32DLHR
Finish: US32D Satin Stainless Steel (630)
Handing: LHR - Left Hand Reverse
Price:
In Stock
In Stock
Sargent 12-8876-G-ETL-12V Fire Rated Rim Exit Device, 12V Fail Secure, L-Lever, Power off Unlocks Lever Key retracts Latch, 43-48 Inch Door, Less Cylinder, No Dogging, Grade 1
The Sargent 12-8876-G-ETL-12V Fire Rated Rim Exit Device is designed for use on 43-48 inch doors and features a 12V fail secure mechanism, L-lever, and power off unlocks lever key retracts latch. This grade 1 device does not require dogging and does not come with a cylinder.
76 Electrified ET Trim - Fail Secure
776-8-ETL-12V-LC Electrified Lever Trim, ETL Trim, 12V, Fail Secure Power Off, Locks Lever, Key Retracts Latch, Less Cylinder
8800 Series Rim Exit Devices
The 8800 series is designed for standard-width stile applications on wood and metal doors.
Door Types: Wood or metal 1-3/4"(44mm) Thick Door; Over 1-3/4" specify thickness and order as a 31- prefix.
Door Widths: E Rail - 24" to 32" (61cm to 81cm) No cutting required for 32" door; F Rail - 33" to 36" (84cm to 91cm) No cutting required for 36" door; J Rail - 37" to 42" (94cm to 107cm) No cutting required for 42" door; G Rail - 43" to 48" (110cm to 122cm) No cutting required for 48" door
Features:
  • Single point rim latching device
  • Single door & double door applications with mullions
  • Quiet operation and solid security
  • Devices are ANSI A156.3 - Grade 1
  • UL Fire and Panic listed
Manufacturer Sargent
Grade Grade 1
Installation Commercial
Origin USA
Unit of Measure Each
UL Listing Type UL10C & UL305
ANSI Number ANSI/BHMA A156.3
Restrictions None
BAA Qualified Yes
Limited Warranty 5 Years
Fire Rated 3 Hours {A}
Burglar Rated No
ADA Compliance No
Physical Appearance Wide Stile Pushpad
Device Type Rim
Mechanical Function Device to Accept Electrified Trim
Device Length  48"
Hand RHR OR LHR
Dogging Options Less Dogging
Includes Trim Yes
Trim Type ETL
Includes Cylinder(s) No
Minimum Stile Size 4-3/4"
Door Material Metal or Wood
Door Width 43" to 48"